koliko filatelista

Komentirajte aktualne filatelističke događaje.

Moderator/ica: veglia966

koliko filatelista

PostPostao/la stamphunter » siječanj 25th, 2008, 10:36 am

što mislite, koliko je u Hrvatskoj sakupljača i filatelista koji sakupljaju
pojedina hrvatska područja, npr:
- NDH
- RH
- Fiume
- Istra i STT
- Jugoslavija
- Austro-Ugarska
- okupacije 1941-45

naravno statistike nema, bilo bi zanimljivo čuti što mislite....
stamphunter

PostPostao/la zdfil » siječanj 25th, 2008, 11:40 am

- NDH - dosta veliki broj saklupljača sigurno. Relativno je lako naći materijal, a i cijene su pristupačne.

- RH - najveći broj hrvatskih filatelista sakuplja samo RH.

- Fiume - nepoznato široj javnosti i vrlo opasno za sakupljanje zbog velikog broja krivotvorina. Možda ima desetak ozbiljnih sakupljača.

- Istra i STT - vrlo popularno područje sakupljanja u zadnje vrijeme. Nije pretjerano skupo ako se ne ide u neku veliku specijalizaciju.

- Jugoslavija - veliki broj sakupljača i to još iz vremena bivše države.

- Austro-Ugarska - zanimljivo područje skupljanja, ali mislim da nema velikog broja sakupljača.

- okupacije 1941-45 - vrlo zahtjevno područje sakupljanja. "Zaraženo" brojnim falsifikatima i prekriveno velom tajni. Najčešće na štetu filatelista.
Navešću primjer izdanja "Deutsche Besetzung Zara". Trenutačno znam jednog sakupljača u Republici Hrvatskoj, ali on skuplja samo tzv. kratku Zaru. Dakle bez maraka Imperiale 25, 50 Lira i Zračne 10 Lira. Inače načuo sam da je jedan naš zadarski filatelist imao dva kompleta ove kolekcije, a da je još jedan komplet imao neki filatelist iz Benkovca.

Sve ove moje tvrdnje odnose se naravno samo na sakupljače čistih i žigosanih poštanskih maraka. Sakupljača pisama i sličnih fil. objekata je kudikamo manje.
zdfil

PostPostao/la fiumeri » siječanj 25th, 2008, 2:39 pm

Ne podcjenjujmo filateliste. Za filateliju se kaze da je jedan od najrasirenijih hobija i da je gotovo svaki cetvrti covjek razvijenog svijeta u nekom dijelu svoga zivota sakupljao postanske marke. Najveci dio odpada na „djecju filateliju“ ali iz te mase se s vremenom radjaju i filatelisti koji filateliju dizu gotovo do nivoa znanstvene discipline.

Upitajte malo ljude oko sebe i vidjet cete da svatko ima nekog rodjaka koji je sakupljao ili sakuplja postanske marke bez obzira na kojem nivou.

Mislim da statisticki podaci puno skrivaju pa tako niti podatak o broju sakupljaca nekog podrucja ne moze biti tocan. Ne treba suditi o broju filatelista na osnovu clanstva u filatelistickim drustvima ili npr. javljanja na ovakve i slicne forume. Veliki dio filatelista su „samozatajni“ i uzivaju u svome hobiju eventualno kontaktirajuci samo s nekim trgovcem ili prodavacem maraka na posti.

Internet je napravio puno da ljudi koji su „online“ nadju dragocjene informacije i oplemene zvoju zbirku. Iz te mase zaljubljenika nije iskljuceno da se neki odvaze na ozbiljnije sakupljanje i specijaliziranje. Isto tako, svjedoci smo da neki zbog objektivnih razloga i prestanu s ozbiljnijim sakupljanjem. Oni ipak ostaju filatelisticki zaljubljenici bez obzira koliko im se mozda u nekom trenutku „zamjerio“ hobi.

Zadaca ovakvih foruma je ponajprije podizanje kvalitete i sirenje korisnih informacija. Ne slazem se s onima koji tvrde da se filatelija pod naletom moderne tehnologije gasi.
Bez brige, nadzivjet ce nas ovaj plemeniti i izrazito edukativni hobi kao sto je i generacije prije nas. Nove tehnologije mu idu samo u korist. Very Happy
fiumeri

PostPostao/la mali » siječanj 27th, 2008, 3:33 pm

Definitivno se puno sakuplja NDH i Jugoslavija, ali isto tako mislim da se i više od toga sakuplja - SVE!

Želim reći da uglavnom koliko sam ja imao prilike vidjeti ljudi uglavnom sakupljaju koja god im marka dođe pod ruku...mislim da je takvih najviše...
mali

NDH

PostPostao/la miro » siječanj 30th, 2008, 1:49 am

Prije više godina, negdje 2000.možda i kasnije, bila je aukcija maraka u Beogradu. Jedan stari filatelist mi je pokazao što je sve na aukciji, što mislite? Čega je bili najviše..... UPRAVO NDH! Vjerujem i da se zna zašto. Da je popularna NDH je potpuno točno, jer sam bio u Pragu, te je bilo dosta raspitivanja o NDH! No, koliko sam pročitao, tražene su (nažalost) i republika srpska krajina?? No te marke nisu bile u prometu, ili vrlo malo njih, dok ostalo je bilo za izabrane!
tematike su jako lijepe, no također mislim da ima najviše filatelista kojisebe tako nazivaju a skupljaju samo RH i to još ne prate što sve izlazi, mislim na redovne!
Lijepi pozdrav!
miro
miro

PostPostao/la stamphunter » siječanj 30th, 2008, 9:53 am

ako uzmemo (polu-)uvriježenu kategorizaciju na "sakupljače" i "filateliste",
gdje su filatelisti oni koji uz sakupljanje također proučavaju
ono što sakupe (sa stanovišta filatelije, poštanske povijesti, povijesti
ili neke tematike) dok su "sakupljači" oni koji samo sakupljaju materijale
bez proučavanja, onda bi bilo dobro znati koji je omjer jednih i drugih.
naravno da to ne znamo, jer ne znamo čak ni koliko organiziranih
"filatelista" jesu doista filatelisti ili tek sakupljači.
filatelija treba i jedne i druge, no kvalitetnija je sredina koja ima
veći postotak filatelista.
što mislite koliko je filatelista među sakupljačima: da li više ili manje od 10%?

što se tiče apsolutnih brojki, (neka me isprave oni aktivniji u organizaciji HFS-a),
u HFS-u ima oko 600-700 članova, a prema riječima nekih
filatelista i filatelističkih trgovaca, na "filatelističkom svjetlu" se
trajno ili povremeno "vidi" oko 3000-4000 sakupljača koji nešto ili mijenjaju ili
kupuju ili prodaju ili se raspituju.
koliko je pak onih "potpuno zatajnih" to nećemo znati.
Ovo su dakako vrlo grube procjene i moguće i dosta krive - što mislite o tome?
stamphunter

PostPostao/la zdfil » siječanj 30th, 2008, 10:20 am

Upravo tako. U Hrvatskoj je negdje oko 1000 aktivnih filatelista upisanih u pojedina društva/klubove. Točan broj je teško saznati pošto se iz pojedinih društava/klubova taje točni podaci o broju svojih članova kako ne bi u HFS uplaćivali potreban novčani iznos za članstvo.
Kao najbolji primjer brojčane situacije navesti ću stanje u mom društvu. HFD Zadar trenutačno ima registrirano 45 članova. Za grad veličine Zadra - dosta. Međutim problem je sljedeći. Na sastanke redovito dolazi tek desetak članova, a jedino se na godišnjim skupštinama broj popne do dvadesetak. Od tih 45 članova, 80 % skuplja samo marke Republike Hrvatske i potpuno je nezainteresirano za rad u društvu.
zdfil

Natrag na Filatelističke rasprave

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.