Izmjena načina bodovanja

Sve o katalozima, knjigama, priboru...

Moderator/ica: veglia966

Izmjena načina bodovanja

PostPostao/la zdfil » veljača 23rd, 2012, 6:34 pm

Evo napokon je promijenjen i Pravilnik o bodovanja članica HFS-a.
Meni je najznačajnija promjena, a za koju sam se i ja borio, da se "priznaju" samo časopis izdanja onih članica koja ta izdanja dostavljaju u pismenom obliku svim ostalim članicama HFS-a.
Napokon će se cijeniti trud FD "Poštar" i HFD "Zadar" koji svoja glasila uredno šalju svim članicama potpuno besplatno, a preko HFS-a. Nadam se da će se time potaknuti i ostale članice da svoja glasila šalju na ostale adrese, jer za mene vrijedi pravilo da postoji samo ono što svi vide.
zdfil

Re: Izmjena načina bodovanja

PostPostao/la dejan » veljača 24th, 2012, 2:08 am

da to je vijerovatno uredu, ali mene zanima kako netko poput mene koji nemam u bkizini filatelisticki klub moze dobivati neke casopise
dali moram biti clan nekog drustva ili postoji neka drzavna clanarina?
dejan

PostPostao/la zdfil » veljača 24th, 2012, 9:57 am

Pa recimo Hrvatsku filateliju se može kupiti za 20 kuna po primjerku.
Časopis mog društva se može dobiti besplatno, samo treba platiti poštarinu.
zdfil

PostPostao/la stamphunter » veljača 25th, 2012, 8:48 pm

"Pravilnik o bodovanju članica HFS" - a čemu to služi?
stamphunter

PostPostao/la zdfil » veljača 26th, 2012, 8:57 pm

Mislim da služi više nego tzv. filatelistička izložba s jednom vitrinom koja je bila od 8:00 - 9:00 u jednoj pošti, zatim vožnja do susjednog sela pa u toj seoskoj pošti od 10:00 - 11:00 itd.

Također služi i tome da se vide filatelistička glasila nekih društava koja imaju oko 100 stranica, a na 40 stranica su uvećane fotografije pladnjeva s hranom. Mislim, da nije bodovanja, kada bi hrvatska javnost imala prilike vidjeti takve vrhunce od klupske filatelističke literature i te posebne tzv. jednovitrinsko-jednosatne filatelističke izložbe? Upravo su bodovi bili poticaj za tu svekoliku filatelističku aktivnost. :mrgreen:

A društva kojima nije do bodovanja, ne moraju se ni prijavljivati za to. Zar ne? :mrgreen:
zdfil

PostPostao/la stamphunter » veljača 26th, 2012, 10:51 pm

bojim se da nisam dobio odgovor na moje pitanje, pa evo da ga malo preformuliram:

što je to "bodovanje članica HFS" i što je njegova svrha (smisao) ?
stamphunter

PostPostao/la zdfil » veljača 27th, 2012, 9:47 am

Pa dao sam odogovor, doduše djelomično.

Znači to bodovanje je kod nekih društava izrodilo izdavanjem "ultra stručnih" filatelističkih časopisa te famoznih tzv. jednovitrinskih-jednosatnih seoskih filatelističkih izložbi.

Inače bodovanje služi i uvidu da se vidi koliko je koje društvo radilo tijekom godine. Tako već godinama možemo vidjeti da najviše rade društva kao što su Zaboky, Trakošćan, HFD iz Zagreba itd. Mislim, bodovanje je jedini način da se sazna koliko koje društvo radi i što radi pošto je 2/3 hrvatskih filatelističkih društava još uvijek na razini 1950. godine, odnosno na onoj razni kada su 3/4 njezinih članova još bili u mlađoj dobi. Bez nekakvog klupskog filatelističkog časopisa ili internet stranice, jednostavno se ne može ništa doznati.

Šteta što sva društva ne izdaju nekakvo glasilo, barem crno-bijelo na A4 formatu. Shvaćam da su problem financije, em lokalna sredina nema sluha za filateliju pa nedaje ni lipe, em onih 20% rabata od prodaje maraka koje društva dobijaju od HP-a završava u džepovima "određenih zaslužnih članova". Kada je rad unutar udruge isključivo na volonterskoj bazi, onda se mogu pokrećati razno razni projekti i mogu se izdavati stručni i iznimno kvalitetno tiskani časopisi kao što su to časopisi FD "Poštar" i HFD "Zadar".
zdfil

PostPostao/la stamphunter » veljača 27th, 2012, 11:32 am

bodovanje da se nešto sazna?

toliko posla a bez pravog smisla: tu je neki Pravilnik (koji se mijenja) , taj pravilnik treba se i pročitati, pa onda treba sakupiti podatke, pa pripremiti ih i poslati nekome, taj netko treba prikupljene podatke provjeriti i obraditi - a sve to samo zato se vidi koliko je koje društvo radilo tijekom godine!

i tko je taj HFS da treba "provjeravati" "koliko" netko radi?
da li onda HFS prvim trima "članicama" podijeli koju tisuću EUR-a za potporu za daljnji rad?
da li zadnjim trima članicama ponudi stručnu pomoć?

još jedna genijalnost birokratskog HFS-a...
stamphunter

PostPostao/la zdfil » veljača 27th, 2012, 2:58 pm

Filatelističko društvo/klub koje ne želi biti članom HFS-a slobodno se može iz njega isčlaniti ili se ne mora ni učlanjivati.
A što se tiče novčane potpore članicama HFS-a, u to ne ulazim. Ali smatram to dobrom idejom. Dapače, zašto ne. Doduše, te bi članice onda trebale dostaviti potvrdu o tome da nijedan njihov član za svoj rad unutar društva ne prima nikakvu naknadu. Jer, kao što sam već naveo, u nekim društvima se dužnost predsjednika, tajnika, blagajnika i distributera maraka plaća na način da se onih 20% provizije od prodanih maraka dijeli na te "velike filateliste i požrtvovne radnike".

Stručna pomoć onim članicama koje su zadnje? Hm, nije ni to loša ideja. Samo tu pomoć ne mogu ipak pružiti članovi UO HFS-a. Mislim da to ipak spada pod domenu psihologa jer je tu riječ o lijenosti, sebičnosti i nezainteresiranosti za ikakav društveni rad. Opet ću se pozvati na fil. društvo kojemu sam ja član. Gotovo 2/3 članova je u potpunosti nezainteresirano za ikakav rad, bilo da pišu članke za naš časopis, da daju ideju za izradu žiga ili prigodne omotnice, da izrade izložak, pa čak i da pomognu pola sata prilikom postavljanja izloška. Te prozvane 2/3 članova čak s mukom dolaze podizati naručene poštanske marke jednom godišnje. Ponekad mi se čini kao da ih je netko prisilio da budu filatelisti.

Uglavnom 2/3 svih hrvatskih filatelista su samo sakupljači, ali su u potpunosti nezainteresirani za nešto više.
zdfil

PostPostao/la stamphunter » veljača 27th, 2012, 3:25 pm

zdfil je napisao/la:Filatelističko društvo/klub koje ne želi biti članom HFS-a slobodno se može iz njega isčlaniti ili se ne mora ni učlanjivati.

bilo bi to u redu kad HFS ne bi imao monopolistički položaj kao institucija na razini države.
a pri tom taj HFS ovako kako radi, ne radi za dobrobit društava.
djelatnost HFS-a svodi se na administrativno-regulativno-birokratsku i okrenuta van granica.
jedina stvar koju HFS producira društvima jest časopis Hrvatska Filatelija (koja je s vremenom pala na niske grane - a sve zato što je nemar HFS-a prema filateliji to uzrokovao), osim toga HFS samo daje pravila i birokratske stvari da bi se zadovoljila forma.

zdfil je napisao/la:A što se tiče novčane potpore članicama HFS-a, u to ne ulazim. Ali smatram to dobrom idejom. Dapače, zašto ne.

neće proći. jer HFS ne daje nikakvu drugu podršku "članicama" osim one formalne. HFS je sveta krava!

zdfil je napisao/la:Stručna pomoć onim članicama koje su zadnje? Hm, nije ni to loša ideja. Samo tu pomoć ne mogu ipak pružiti članovi UO HFS-a. Mislim da to ipak spada pod domenu psihologa jer je tu riječ o lijenosti, sebičnosti i nezainteresiranosti za ikakav društveni rad.

lijenost se ne treba "liječiti" ali se može pomoći savjetima kako da se rad poboljša - onima koji takvu pomoć žele. nisam rekao da netko drugi treba napraviti domaću zadaću, ali savjetodavno pomoći - to bi trebalo.
nisam čuo da HFS nudi tu uslugu svojim članicama, niti da takvo što propagira.

zdfil je napisao/la:Uglavnom 2/3 svih hrvatskih filatelista su samo sakupljači, ali su u potpunosti nezainteresirani za nešto više.

točno. a ovo "bodovanje" tu sliku nije promijenilo ni za promil.
stamphunter

PostPostao/la dejan » veljača 27th, 2012, 4:16 pm

koliko vidim HFS ubiti ne radi nista osim jednih ne bas dobrih novina.
u tom slucaju ako ne pomazu ni novcano niti nikako drugacije trebala bi sva drustva odbacit clanstvo pa neka funkcioniraju sami za sebe onda.
kome treba casopis Hrvatska filatelija ako je spao na niske grane a kosta 20kn.
evo pitao sam Zdfila kako bi mogao dobivati casopis iz Zadra kaze platis postarinu i mi posaljemo badava
bolje cu onda dati takvima 20kn plus postarinu i to ce automatski biti i njihov poticaj za daljnji rad, ne samo njima nego i drustvima koji ne pokusavaju napraviti nista mozda nesto pokusaju.
ja se nadam da ima jos mojih istomisljenika da nebi bio jedini koji bi platio tih 20kn nekome ko se stvarno trudi.
samo tu temu mora pokrenuti neko.
dejan

PostPostao/la stamphunter » veljača 27th, 2012, 4:20 pm

slažem se, dejan.
stamphunter

PostPostao/la dejan » veljača 27th, 2012, 4:43 pm

ma da ali ovdije se neisplati razgovarati o tome jel ovaj forum prati par ozbiljnih filatelista.
mozda tema za kakav buduci seminar ili tako nesto gdije dolaze pretstavnici vise drustava.
ja nazalost u Cakovec necu moci doci biti ce prilike.
dejan

PostPostao/la stamphunter » veljača 28th, 2012, 10:12 am

ovaj forum prati više filatelista nego što mislimo, jedino je problem što se samo nekoliko njih aktivno
uključuje u forum.
stoga je ipak ovo mjesto gdje se može napisati i poneka kritika.
no generalno se slažem da ne treba previše trošiti riječi , vrijeme i energiju.
uostalom o HFS-u je dovoljno rečeno, i tko je čitao i htio poslušati, shvatio je.

na seminarima i okupljanjima ne govorimo o tome. radije se koncentriramo na naš hobi - dakle na
filatelistički sadržaj. dakle ako dođete u Čakovec (bilo sad u proljeće, ili ujesen), nećete slušati o
HFS-u.
stamphunter

PostPostao/la zdfil » veljača 28th, 2012, 8:57 pm

Eto, ja bi rado došao u Čakovec na seminar, ali zahvaljujući jednom "posebnom narodu" gorive je sve skuplje, pa nemam mogućnosti odvojiti gotovo 20% svoje plaće samo za put.
Šteta što su ostali dijelovi Hrvatske slabo filatelistički razvijeni.
zdfil

Sljedeća

Natrag na Literatura i pribor

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.