Nove poštanske marke HP - 1. rujan 2009.

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Nove poštanske marke HP - 1. rujan 2009.

PostPostao/la admin » kolovoz 31st, 2009, 4:36 pm

Hrvatska pošta će sutra, 1. rujna 2009., izdati tri nove poštanske marke iz serije „Hrvatska fauna“, a tema ovogodišnjeg izdanja su riječne ribe. Motivi ove serije su ugrožene i strogo zaštićene riblje vrste: jadranska jesetra, visovački glavočić i crnooka deverika.
Riječne ribe predstavljene na ovim markama strogo su zaštićene zbog toga što se osim svoje rijetkosti suočavaju i s onečišćavanjem svojih staništa. Jadranska jesetra (lat. Acipenser naccarii) endem je Jadranskoga mora i pripadajućih rijeka, a ubraja se u slatkovodne ribe. Ova je riba posebna stoga što naseljava slatke, bočate i slane vode Jadrana, gdje se zadržava blizu riječnih ušća. Uglavnom živi u moru, dok u rijeke migrira na mrijest. Visovački glavočić (lat. Knipowitschia mrakovcici) živi samo u Hrvatskoj, i to u jezeru Visovac na rijeci Krki, a kao vrstu ju je pronašao i prepoznao prof. dr. sc. Milorad Mrakovčić te je po njemu i dobila naziv. Crnooka deverika (lat. Ballerus sapa) u Hrvatskoj je nedovoljno poznata, a stanište su joj rijeke dunavskoga slijeva: Sava, Drava i Dunav, kao i njihovi veći pritoci. Kao i prve dvije ribe spada u zaštićene vrste.
Nominalne vrijednosti maraka su 3,50 kuna (jadranska jesetra), 5 kuna (visovački glavočić) i 5 kuna (crnooka deverika). Autorica ove serije maraka je zagrebačka dizajnerica Jasna Bolanča Popović. Marke su tiskane u nakladi od 200 000 primjeraka po motivu, a izdane su u arcima od 16 maraka te u karnetima od 10 maraka. Ovo izdanje prate i maksimum-karte te prigodne omotnice prvoga dana (FDC). Marke će vrijediti za plaćanje poštanskih usluga u unutrašnjem i međunarodnom poštanskom prometu tri godine od datuma izdanja.
Sve filateliste željeli bismo podsjetiti kako će sutra i prekosutra, 1. i 2. rujna 2009., u Poštanskom uredu 10101 Zagreb biti u uporabi žig prvoga dana.

Detaljnije obavijesti o svim poštanskim markama Republike Hrvatske možete naći na: http://www.posta.hr
admin
Administrator

Re: Nove poštanske marke HP - 1. rujan 2009.

PostPostao/la admin » kolovoz 31st, 2009, 4:40 pm

Izgled novih poštanskih maraka:

slikaslikaslika
admin
Administrator

PostPostao/la new_order » kolovoz 31st, 2009, 10:42 pm

Uvijek me zanimalo zasto HP, za razliku od svih svjetskih posta koje drze do sebe, skriva izgled novih izdanja maraka. Ne samo izgled vec i opis ili nominalu. Ili se kod nas, kao po obicaju, sve radi u zadnji cas, pa taman stizu stavit novo izdanje oko podne na dan izdanja na internet, a da ne govorim da u neke poste diljem Hrvatske nove marke dodju vec nakon sto su prestale vaziti. Ovo je prvi puta da vidim nove marke HP prije dana izdavanja.
new_order

PostPostao/la admin » rujan 1st, 2009, 1:43 pm

U pravu ste. Uredništvo Hrvatskog filatelističkog portala je objavu za medije dobilo od strane Hrvatske pošte, a kako rubrika "Vijesti" još nije krenula odlučili smo ovu vijest podijeliti sa ostalim filatelistima na forumu.
admin
Administrator

PostPostao/la mali » rujan 2nd, 2009, 8:45 pm

Niti meni nije jasno zašto oni tako jako skrivaju nove poštanske marke, ako ih netko želi krivotvoriti, može to napraviti i kada one izađu (postoji danas Photoshop i razni skeneri), tako da nema potrebe tajiti izgled nove marke, a za one "hrabre" postoje zakoni.
Filatelija - to je to što me zanima!
mali

PostPostao/la zdfil » rujan 2nd, 2009, 11:33 pm

Možda taje da ne poludimo unaprijed kada vidimo što rade :)
He, he ovo su gotovo prve marke s nekakvim ribama odnosno morskim životinjama. Ipak je Hrvatska isključivo kontinentalna država sa tisućama znamenitih Hrvata :)
zdfil

PostPostao/la bubicama » rujan 3rd, 2009, 2:35 pm

Meni se marke vizualno jako sviđaju. Ali šta reći da u 18 g. izdavanja ove su prve na motive riba.
(od morskih živ. hrv pošta je izdala delfina i kornjaču)
Stvarno više nego žalosno, ali valjda kada im ponestane plemenitih hrvata, možda se bace na floru i faunu.
bubicama

PostPostao/la Poki » rujan 3rd, 2009, 3:22 pm

Ja očekujem da tamo negdje sredinom rujna 2040. godine izdaju poštansku marku s mojim imenom i prezimenom iz serije "Znameniti Hrvati". Tada ćemo valjda doći i mi obični građani na red ovim tempom, jer će sve ostale poznate osobe već izdati. :D
Poki

PostPostao/la Nova » rujan 4th, 2009, 10:40 pm

Hrvatska pošta će sutra, 1. rujna 2009., izdati tri nove poštanske marke iz serije „Hrvatska fauna“, a tema ovogodišnjeg izdanja su riječne ribe. Motivi ove serije su ugrožene i strogo zaštićene riblje vrste: jadranska jesetra, visovački glavočić i crnooka deverika.

Amožda i neće---danas je 4. rujan a kod nas još nisu došle.Jest da so mi mali gradić ali su ipak mogli poslati koju.
Nova

PostPostao/la Nova » listopad 12th, 2009, 11:21 pm

Uspjela sam naći marke, ali nisam vidjela Maksimuks pa neznam kako to izgleda.
Nova

Natrag na Hrvatske poštanske marke

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.