Straije marke

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Re: Straije marke

PostPostao/la zdfil » ožujak 24th, 2010, 9:54 pm

filip je napisao/la:Recite mi nešto u Europa markama (je li izdaju sve pošte u Europi,čemu služe...)
Kakve su vam hrvatske Europa marke?Meni su odlične.
Je li blok 50. godišnjica izdavanja Europa maraka rijedak?

Te marke izdaju sve Europske države na dan 9. svibnja, a u čast pobjede nad fašizmom (kapitulacija nacističke Njemačke). Svake godine se predloži jedna tema i onda sve E. države izdaju marke na tu temu. Propisana je čak i minimalna naklada svake od tih maraka (mislim da je 90.000), ali neke se države odnosno poštanske uprave (npr. Pošta Republike Srpske) ne drže toga pa nastaju velike špekulacije oko tih maraka.

Što se tiče bloka, a i serije koju si spomenuo (50. god. izdavanja Europa maraka) to ti je povezano s da kažem "pljačkom stoljeća". Uglavnom, trebala je kao neka Španjolska firma napraviti 500.000 komada spomen albuma sa tim ljubilarnim markama. U albumu su se trebale nalaziti prigodne marke svih E. zemalja. Ta firma je otkupila i u Hrvatskoj 500.000 komada (pitaj Boga po kojoj cijeni, a pretpostavlja se po cijeni znatno nižoj od nominale). Nakraju je ta ekipa iz Španjolske završila zbog malverzacija iza rešetaka tako da se sada ne zna što je sa tih 500.000 komada.
E sad. Svi blokovi tog izdanja i arci su trebali biti numerirani, što znači da ako su oni uistinu numerirani da je onda naklada nenumeriranih blokova i araka koji ostali u Hrvastkoj jako mala.
Ako je sve išlo kako je dogovoreno tada bi numeriranih blokova trebalo biti 500.000, a nenumeriranih samo 15.000.
Za sada tržište još uvijek šuti o tome, jer se ne znam gdje su kupljene količine.
zdfil

PostPostao/la filip » ožujak 24th, 2010, 9:59 pm

Hvala na informaciji!
filip
filip

PostPostao/la liparus » ožujak 25th, 2010, 1:35 am

Interesantno
Bas me je zanimalo, koja je prica iz tog bloka. Sada ga se vec prodaje 3-4 puta vise od nominale. Doduse ja imam srece pa ga ponekad pronalazim u SAD-u po 4-5 dolara sto je odlicna cijena. Ali, ako se tih 500.000 blokova pojavi na trzistu, aktualna cijena ce pasti drasticno.
Zanimljivo je da su i marke povezane s tim blokom nestale sa postanskih salter u rekordnom roku pa ih vise nema.

Nacuo sam nesto da su i komercionalne marke izdane 2008 porasle na cijeni jer ih je posta sve ponistila. Da li netko zna sta se tu dogadja?

Pozdrav
liparus

PostPostao/la loon-attic » ožujak 25th, 2010, 10:14 am

tipična špekulacija. za par godina će ih biti na bacanje.
loon-attic

PostPostao/la zdfil » ožujak 25th, 2010, 11:05 am

liparus je napisao/la:Interesantno
Bas me je zanimalo, koja je prica iz tog bloka. Sada ga se vec prodaje 3-4 puta vise od nominale. Doduse ja imam srece pa ga ponekad pronalazim u SAD-u po 4-5 dolara sto je odlicna cijena. Ali, ako se tih 500.000 blokova pojavi na trzistu, aktualna cijena ce pasti drasticno.
Zanimljivo je da su i marke povezane s tim blokom nestale sa postanskih salter u rekordnom roku pa ih vise nema.

Nacuo sam nesto da su i komercionalne marke izdane 2008 porasle na cijeni jer ih je posta sve ponistila. Da li netko zna sta se tu dogadja?

Pozdrav

Da, ovo s blokom može biti svašta jer nitko ne zna što je sa 500.000 komada i blokova i serija. Uglavnom, da se ti blokovi numeriraju, onda bi ovi "naši" nenumerirani bili dobra stvar jer bi ih bilo samo 15.000. Treba čekati.

A što se tiče ovih komercijalnih maraka, njihova je vrijednost bila godinu dana od dana izdavanja. I to je bilo odmah rečeno. Koliko sam ja čuo sve te komercijalne marke su vraćene naručiteljima izdavanja, e sad što su oni ili što će oni učiniti sa njima, pitaj Boga.

Do sada je samo nekoliko stvari potpuno nestalo sa tržišta, ali to nisu same marke već cijeli arci. Naravno to se dogodilo cijelim Hrvatskim arcima jer su masovno kidani (svatko želi imati u kolekciji privjesak i deveterac).

Najskuplji arak je arak doplatne marke iz 1991. "Misa za domovinu u katedrali" u zupčanju 10 3/4, kao i njegov "blizanac", ali ovdje je riječ o pretiskanoj redovnoj marci u istom zupčanju. Sljede ih Trsat, nezupčani Ustav, Dan državnosti 2000. i Petrinja. Uglavnom svega ostalog se može lako naći i po nominali.
zdfil

PostPostao/la loon-attic » ožujak 25th, 2010, 11:09 am

ne treba ništa čekati nego ako imate ove blokove prodajteodmah još dok je vruće.
za par godina niko se neće ni osvrnuti na to.
loon-attic

PostPostao/la zdfil » ožujak 25th, 2010, 3:46 pm

loon-attic je napisao/la:ne treba ništa čekati nego ako imate ove blokove prodajteodmah još dok je vruće.
za par godina niko se neće ni osvrnuti na to.

za par godina će im cijena biti sigurno onolika koliko su plaćeni, dakle po nominali. Tako da se nema što izgubiti ako se pričeka malo.
zdfil

PostPostao/la loon-attic » ožujak 25th, 2010, 4:13 pm

pa ak ih sad prodate za 5x nominala, onda za 3-4 godine budete s time mogli kupiti 5 blokova. zar ne?
loon-attic

PostPostao/la filip » ožujak 25th, 2010, 10:50 pm

Kada će početi glasovanje za najljepšu marku u 2009. godini?
filip
filip

PostPostao/la loon-attic » ožujak 25th, 2010, 11:11 pm

valjda kad počne glasovanje za Euroviziju? :lol:
loon-attic

PostPostao/la filip » ožujak 27th, 2010, 10:28 pm

Koja je razlika između privjeska i vinjete na poštanskim markama?
Kada kupujete,dobijete li marku s vinjetom ili privjeskom,ako ga ima?
filip
filip

PostPostao/la zdfil » ožujak 28th, 2010, 10:02 am

Privjesak i vinjeta su jedno te isto.
A u većini post shopova ga dobijete ako se djelatnik/djelanica taj dan digao dobre volje, pa će vam udovoljiti.
zdfil

PostPostao/la loon-attic » travanj 7th, 2010, 8:33 am

zdfil je napisao/la:Privjesak i vinjeta su jedno te isto.
A u većini post shopova ga dobijete ako se djelatnik/djelanica taj dan digao dobre volje, pa će vam udovoljiti.

mislim da ovo ne vrijedi u Sloveniji. :lol:
loon-attic

PostPostao/la rimljan75 » travanj 7th, 2010, 11:53 pm

Pozdrav svima
Privjesak sigurno drži a vinjeta nisam čuo kod maraka .
Kod nas kažemo vinjeta naljepnici koju imaš na kolima
da možeš slobodno da se voziš avtoputem .

Pozdrav sa Slovenije
Mirko
rimljan75

PostPostao/la loon-attic » travanj 8th, 2010, 12:04 am

rimljan75 je napisao/la:Pozdrav svima
Privjesak sigurno drži a vinjeta nisam čuo kod maraka .
Kod nas kažemo vinjeta naljepnici koju imaš na kolima
da možeš slobodno da se voziš avtoputem .

Pozdrav sa Slovenije
Mirko

pozdrav MIrko!!
ma na tu sam vinjetu i ja pomislio. :D
loon-attic

Prethodna

Natrag na Hrvatske poštanske marke

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.