Kompletna zbirka Hrvatske

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Kompletna zbirka Hrvatske

PostPostao/la ivan977 » svibanj 20th, 2010, 5:30 pm

Evo trebam jedan praktičan savjet za iskusnije filateliste: Posjedujem kompletnu nerabljenu Hrvatsku do dan danas ali ovako- Pojedine marke su iz araka, njih nekoliko imam u samim arčićima (9 + privjesak) ali ih nemam pojedinačno, pa npr. Hrvatsko brodovlje u arku sa svim privjescima, ali nemam pojedinačno, pa neke samo u sutisku itd. Zanima me koliko je to pametno i da li je potrebno imati marke u svim oblicima za kolekciju? :D
ivan977

Re: Kompletna zbirka Hrvatske

PostPostao/la zdfil » svibanj 20th, 2010, 7:16 pm

Odlično pitanje.
Evo recimo kako ja imam moju kolekciju RH.
Dakle, imam sve od 1991. danas. Sva moguća zupčanja (z.č. i z.l. te sa "rombovima").
Sve ono što je izašlo u malim arčićima, a da je izašlo i u velikim arcima imam na sljedeći način:
1.cijeli arčić - npr. spomenuto "Hrvatsko brodovlje"
2.niz iz velikog (20 ili 50 komada) arka

Također ako je marka izašla u karnetu i u arku imam i marke iz arka i iz karneta. Naravno ostavim im gornji ili donji rub arka ili karneta kako bi se vidjela razlika.

Što se tiče izdanja Lado i ove zadnje željeznice njih imam samo u arčićima zato jer se između maraka nalaze privjesci. Jednostavno ne vidim razloga kidati ove arčiće.
zdfil

PostPostao/la ivan977 » svibanj 20th, 2010, 8:10 pm

U redu. A po Vašem mišljenju, je li kolekcija zbog toga manje vrijedna, mislim, sve su marke zastupljene samo u drukčijim oblicima?
ivan977

PostPostao/la zdfil » svibanj 20th, 2010, 9:14 pm

Pa nije manje vrijedna. Ovo moje su ipak perverzije :mrgreen:
Bitno je da su u zbirci sva zupčanja, svi privjesci i svi deveterci. Iako preporučam nabaviti i ovo ostalo. Još uvijek je to sve jeftino.
zdfil

Natrag na Hrvatske poštanske marke

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.