Izdanje NOGOMETNO PRVENSTVO 2010. AFRIKA

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Izdanje NOGOMETNO PRVENSTVO 2010. AFRIKA

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 10:28 am

Upravo sam bio na filatelističkom šalteru u Osijeku i nemalo se iznenadio kad sam umjesto FDC-a od prodavačice dobio praznu prigodnu kovertu bez marke i bez žiga prvog dana. Na moje pitanje što je sad to, rekla je da je to sve što su dobili i da koliko je ona čula FDC-a neće ni biti za ovo izdanje!

Nisam joj baš potpuno vjerovao sve dok maloprije nisam provjerio na internet stranicama HP-a i vidio da za ovo izdanje zaista piše "Marka je izdana u arčiću od 9 maraka s jednim privjeskom, a izdana je i prigodna omotnica bez marke."!!!

Zaista mi nije jasno kakva je sad ovo "novost" naše drage pošte, pogotovo što među prigodnim žigovima stoji da je izrađen službeni žig prvog dana:
[img]http://www.posta.hr/resizewater.aspx?filename=zig_2010_06_11_SPnogomet.jpg&subdir=marke\&width=350[/img]

Mislim, ako su izradili i omotnicu s prigodnim motivom i žig prvoga dana - ZAŠTO NEMA FDC-A???

Šta bih sad svi filatelisti širom Hrvatske trebali učiniti - otputovati danas ili sutra u ZG isključivo da bi na pošti u Jurišićevoj mogli sami napraviti FDC?

Ako se ovakva praksa HP-a ustali onda je to stvarno nevjerojatno...
hrvoje_fil

Re: Izdanje NOGOMETNO PRVENSTVO 2010. AFRIKA

PostPostao/la zdfil » lipanj 11th, 2010, 11:01 am

Nešto slično sam već načuo.
Kako je u žurbi rađeno ono redovno izdanje "HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA ", tako kao nisu imali vremena pripremiti FDC. Pa su onda valjda ipak nešto napravili, ali pazi sad - sam naljepiš marke na omotnicu i onda ih pošalješ na poštu u Jurišićevu, a tamo ti neki potpuno nezainteresirani djelatnik onako ofrlje udari nekakav žig.

Što reći nego - katasrofa!
zdfil

PostPostao/la fiumeri » lipanj 11th, 2010, 11:58 am

:o Nedopustivo ponasanje HP cime se privilegiraju samo filatelisti u Zagrebu.
TRGOVCI BRZO !!! Nalupajte FDC-a i onda prodajte nama u zabitima poput Rijeke, Osijeka, Splita, Zadra, Karlovca itd.
Kao da omotnicu za FDC posta vec ne naplacuje dovoljno. Sada cemo na to sve jos dati i proviziju nekome tko je blize vatri (citaj Zagreb).
Inace, dizajn marke je za poludit originalan i lijep. Gdje samo nalaze takve graficare. Ah da, u Zagrebu.
Gade mi se :evil:
fiumeri

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 12:04 pm

zdfil je napisao/la:Nešto slično sam već načuo.
Kako je u žurbi rađeno ono redovno izdanje "HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA ", tako kao nisu imali vremena pripremiti FDC.

Pa da, ali za to redovno izdanje nije bilo niti službenog žiga prvog dana a ni prigodne omotnice pa, iako je žurba bezvezni razlog, zato nije napravljen ni FDC.

Ali sada (a to su i sami napisali u priopćenju) postoji i žig i omotnica - i zašto nema FDC-a?

zdfil je napisao/la:Pa su onda valjda ipak nešto napravili

Nisam znao da je ipak nešto priređeno za izdanje "HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA" - što točno?

zdfil je napisao/la:ali pazi sad - sam naljepiš marke na omotnicu i onda ih pošalješ na poštu u Jurišićevu, a tamo ti neki potpuno nezainteresirani djelatnik onako ofrlje udari nekakav žig.

Kako to točno funkcionira?

Hvala na odgovorima!
hrvoje_fil

PostPostao/la loon-attic » lipanj 11th, 2010, 1:30 pm

šta je to prigodna omotnica bez marke?
ne razumijem baš.

ali ako pričekate sigurno će biti tih FDC-a za nekoliko mjeseci kad svjetsko završi.
loon-attic

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 1:39 pm

Prigodna omotnica bez marke je ista omotnica koja služi za FDC samo se prodaje prazna - tj. bez marke i bez žiga
hrvoje_fil

PostPostao/la loon-attic » lipanj 11th, 2010, 1:42 pm

a Zagrebu imaju omotnice i s markom i žigom?
loon-attic

PostPostao/la srooljo » lipanj 11th, 2010, 1:56 pm

loon-attic je napisao/la:a Zagrebu imaju omotnice i s markom i žigom?

Vjerovatno ne . Jer onda bi bilo i u ostalim .
srooljo

PostPostao/la loon-attic » lipanj 11th, 2010, 2:00 pm

onda su svi u istoj gabuli :(

možda se nekome "zapekao" žig u pećnici?
loon-attic

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 2:26 pm

U Zagrebu (i to samo u ZG i nigdje drugdje) danas i sutra je u upotrebi SLUŽBENI ŽIG PRVOG DANA (imate ga na http://www.posta.hr) i svi koji su u ZG mogu otići u ta 2 dana na poštu u Jurišićevu, kupiti marku i prigodnu omotnicu, zalijepiti tu marku na prigodnu omotnicu i zatražiti od prodavača da im tako pripremljenu kovertu poništi sa žigom prvog dana.

Drugim riječima, svi u ZG mogu si sami napraviti pravi pravcati FDC za ovo izdanje jer jedino u ZG imaju i prigodnu omotnicu i žig prvog dana.

U ostalim gradovima gdje postoje filatelistički šalteri može se također kupiti prigodna omotnica i marka, ali se može poništiti samo s običnim žigom ili ako imaju (a trebali bi imati) običnim žigom PREMIER JOUR (ne znam jel sam točno napisao). Ali to nije pravi FDC.

I u tome je stvar - sve što treba za pravi FDC za ovo izdanje je napravljeno, jedino iz bog-zna-kojeg razloga Pošta nije kompletirala taj isti FDC. Oni u ZG se sami mogu pobrinuti i napravit si taj proizvod, a mi ostali, tko nas @%&$...
hrvoje_fil

PostPostao/la loon-attic » lipanj 11th, 2010, 2:32 pm

a možda će se na šalterima u drugim mjestima moći kupiti FDC zagreb za nekoliko dana?
je li to praksa?

valjda će tih FDC biti još, ne vidim što pošta ne bi poslala po drugim šalterima, pa to je njima čista zarada.
loon-attic

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 2:40 pm

U prvom mojem postu gore napisao sam da je Pošta u službenom priopćenju napisala:
"Marka je izdana u arčiću od 9 maraka s jednim privjeskom, a izdana je i prigodna omotnica bez marke."

Dakle, ako se budu držali toga što su napisali, neće biti pravih FDC-a nigdje u Hrvatskoj, samo ručno napravljenih isključivo u ZG.

Uostalom, ovo je prvi put da su u Pošti ovako nešto napisali za neko izdanje, pa onda su valjda i svjesni što su time htjeli poručiti filatelističkoj javnosti...
hrvoje_fil

PostPostao/la loon-attic » lipanj 11th, 2010, 2:47 pm

to znači ili im nije isplativo, ili netko hoće napraviti spektakl?
pa ništa, treba zamoliti kolege iz Zagreba da naprave par stotina, da nekome ne padne na pamet tražiti previše za takvu kovertu.
loon-attic

PostPostao/la zdfil » lipanj 11th, 2010, 3:58 pm

hrvoje_fil je napisao/la:
zdfil je napisao/la:Nešto slično sam već načuo.
Kako je u žurbi rađeno ono redovno izdanje "HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA ", tako kao nisu imali vremena pripremiti FDC.

Pa da, ali za to redovno izdanje nije bilo niti službenog žiga prvog dana a ni prigodne omotnice pa, iako je žurba bezvezni razlog, zato nije napravljen ni FDC.

Ali sada (a to su i sami napisali u priopćenju) postoji i žig i omotnica - i zašto nema FDC-a?

zdfil je napisao/la:Pa su onda valjda ipak nešto napravili

Nisam znao da je ipak nešto priređeno za izdanje "HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA" - što točno?

zdfil je napisao/la:ali pazi sad - sam naljepiš marke na omotnicu i onda ih pošalješ na poštu u Jurišićevu, a tamo ti neki potpuno nezainteresirani djelatnik onako ofrlje udari nekakav žig.

Kako to točno funkcionira?

Hvala na odgovorima!

Inače kako ja, hvala Bogu, ne skupljam FDC-e samo sam onako "sa pola uha" načuo moje kolege iz HFD Zadar kako pričaju o nekakvom slanju omotnica sa naljepljenim markama etnografske baštine u Zagreb. Znam da je jedan do sada poslao već dva puta, ali mu je oba puta žig udaren onako "standardno uslužno" kako to rade djelatnici na šalterima HP-a, dakle ne vidi se pola žiga. E sada, kakve to oni omotnice šalju, ne znam. A žig je vjerojatno ne prigodni već Premier Jour.
Raspitati ću se u ponedjeljak pa ću znati reći točne informacije.

Inače ovo što sada HP radi je samo posljedica da su na čelo te institucije došli nekakvi mladi i "sposobni" menadžeri. Oni ono čisto gledaju sad samo koliko je zarada i da li je nešto isplativo 100% ili nije. Vjerojatno je njima filatelija samo nekakva glupost koja izumire.

Ovo što se sad radi s tim FDC-ima me podsjeća na ne baš tako davna vremena kada su se neki zagrebački filatelisti svim silama borili kako bi urbi et orbi pokazali kako se filatelijom imaju pravo baviti samo ljudi u Zagrebu i kako samo HFD iz Zagreba treba postojati (u prevodu kako bi se sve donacije koje se daju HFS-u i ostalim filatelističkim društvima trebalo usmjeriti na račun HFD-a). Mi ostali smo, jel, najobičnija provincija i što će nama filatelija (to što npr. društva na potezu od Poreča do Dubrovnika - njih 7 tada - imaju više članova nego sva ostala društva u Hrvatskoj zajedno, to njih nije zanimalo). Hvala Bogu prevladao je razum.
zdfil

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 11th, 2010, 4:48 pm

Poslao sam još jutros upit Pošti na mail filatelija@posta.hr i odnosisjavnoscu@posta.hr i, gle čuda, bili su zaista brzi na odgovoru:

-----Original Message-----
From: Dubravko Druzic [mailto:dubravko.druzic@posta.hr]
Sent: Friday, June 11, 2010 3:46 PM
To: Hrvoje ...
Subject: Re: Nova poštanska marka u povodu Svjetskog nogometnog prvenstva

Poštovani gospodine ...,

odgovor na Vaše pitanje vrlo je jednostavan: FIFA je ovaj put odredila tako stroga pravila vezana uz izdavanje marke, popratnig materijala, upotrebe logotipa i reguliranja autorskih prava da nismo (Hrvatska pošta) bili u mogućnosti izdati FDC. Možda je to i neuobičajeno, ali htjeli smo u okviru naših mogućnosti ipak dati filatelistima priliku da na neki način dođu do "FDC-a", tj. da na (motivom) adekvatnu omotnicu mogu nalijepiti marku i otisnuti žig.
Hrvatska pošta će i dalje nastaviti uobičajenim načinom izdavanja, a Vama zahvaljujem na interesu i praćenju našega rada.

Lijep pozdrav,
Dubravko Družić

----- Original Message -----
From: "Hrvoje ..." <...@os.t-com.hr>
To: <filatelija@posta.hr>
Sent: Friday, June 11, 2010 11:36 AM
Subject: Nova poštanska marka u povodu Svjetskog nogometnog prvenstva

Poštovani,

obraćam Vam se u povodu izdavanja nove poštanske marke prigodom
SVJETSKOG NOGOMETNOG PRVENSTVA 2010. – JUŽNOAFRIČKA
REPUBLIKA.

Naime, ovo je prvi puta od kada se izdaju poštanske marke
Republike Hrvatske da je HP izradila i službeni žig prvog dana
i omotnicu s prigodnim motivom, a da filatelistima nije priređen
i standardni FDC - prigodna omotnica prvog dana.

Do sada je već bilo nekoliko prigodnih ili redovitih izdanja
poštanskih maraka koja nije pratio FDC te koji su imali ili
samo žig prvog dana ili samo omotnicu s prigodnim motivom ili
niti jedno od to dvoje.

Međutim, nikada do sada nije bilo izdanja poštanske marke uz
koju postoje oba gore navedena prateća proizvoda, a da ujedno
nije izrađen i pravi FDC.

Možete li mi molim Vas objasniti koji je razlog što je za
izdanje u povodu SVJETSKOG NOGOMETNOG PRVENSTVA 2010. učinjena
ovakva iznimka?

Također me zanima je li ovo možda nagovještaj buduće prakse
kada je riječ o izdavanju poštanskih maraka i proizvoda koji