Izdanje NOGOMETNO PRVENSTVO 2010. AFRIKA

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Re: Izdanje NOGOMETNO PRVENSTVO 2010. AFRIKA

PostPostao/la zdfil » lipanj 11th, 2010, 5:15 pm

HP je dala korektan odgovor, ali onda su ili trebali napraviti nešto da svim imaju mogućnost napraviti FDC, a ne samo da se zagrebački filatelisti malo prošetaju od svojih stanova do pošte, a drugi filatelisti da muku muče.
zdfil

PostPostao/la fiumeri » lipanj 14th, 2010, 7:34 am

Prema najavama, pošta u Rijeci će organizirati izradu (žigosanje) FDC-a u Zagrebu za potrebe članova Riječkog filatelističkog društva "Rijeka". Inicijativa za svaku pohvalu. Sve zahvavljujući razumjevanju odgovornih osoba na pošti Rijeka. :)
E sad, imaju li drugi centri pošta ovako susretljive djelatnike na pošti ? Ne znam.
fiumeri

PostPostao/la loon-attic » lipanj 14th, 2010, 11:20 am

zdfil je napisao/la:HP je dala korektan odgovor, ali onda su ili trebali napraviti nešto da svim imaju mogućnost napraviti FDC, a ne samo da se zagrebački filatelisti malo prošetaju od svojih stanova do pošte, a drugi filatelisti da muku muče.

nešto vaas muče zagrebčani?
loon-attic

PostPostao/la zdfil » lipanj 14th, 2010, 2:52 pm

loon-attic je napisao/la:
zdfil je napisao/la:HP je dala korektan odgovor, ali onda su ili trebali napraviti nešto da svim imaju mogućnost napraviti FDC, a ne samo da se zagrebački filatelisti malo prošetaju od svojih stanova do pošte, a drugi filatelisti da muku muče.

nešto vaas muče zagrebčani?

ne, ne muče me zagrebčani. Dapače, to su mi vrlo dragi ljudi (i filatelisti i nefilatelisti), ali me muči centralizacija na hrvatski način. Za svaku poštansku marku (izdanu od strane HP-a), a koja je starija od 3 mjeseca iz zadarske pošte (i ostalih "provincijskih" pošti") treba zvati u Zagreb da se naruči.
zdfil

PostPostao/la hrvoje_fil » lipanj 14th, 2010, 2:56 pm

fiumeri je napisao/la:Prema najavama, pošta u Rijeci će organizirati izradu (žigosanje) FDC-a u Zagrebu za potrebe članova Riječkog filatelističkog društva "Rijeka". Inicijativa za svaku pohvalu. Sve zahvavljujući razumjevanju odgovornih osoba na pošti Rijeka. :)
E sad, imaju li drugi centri pošta ovako susretljive djelatnike na pošti ? Ne znam.

Nije mi baš najjasnije kako je to moguće izvesti kad sama Pošta prilikom svakog novog izdanja u svojim priopćenjima navodi da je službeni žig prvog dana u upotrebi na pošti u Jurišićevoj u ZG samo 2 dana (na dan izdanja i još jedan dan poslije)???

Kako je onda moguće organizirati tako nešto za ovo izdanje kad su ta 2 dana već prošla ili, kako je napisao zdfil na početku ove teme, za izdanje HRVATSKA ETNOGRAFSKA BAŠTINA (koja koliko znam nije niti imala žig prvog dana)?

A što se tiče djelatnika na pošti, ovdje u OS kad dođete na šalter filatelije pitaju jel trebate obične ili filatelističke marke :roll: Iz toga je svima jasno da su potpuno nezainteresirani za posao koji obavljaju...
Zadnja izmjena: hrvoje_fil; lipanj 14th, 2010, 2:59 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
hrvoje_fil

PostPostao/la zdfil » lipanj 14th, 2010, 2:58 pm

očito će taj "prvi dan" trajati nešto više od jednog dana :mrgreen: :mrgreen:
zdfil

PostPostao/la srooljo » lipanj 14th, 2010, 8:55 pm

Vjerovatno nisu izdali Prvi dan jer nisu se kvafikovali na SP. :D
srooljo

PostPostao/la nnataly » prosinac 2nd, 2010, 12:55 am

Konkretno objašnjenje (zdravo seljački i točno):

1. poštanska marka ne podliježe plaćanju naknade za uporabu FIFA logotipa !!!

2. koverta podliježe plaćanju naknade za uporabu FIFA logotipa (naknada je nerazumno visoka - sve u duhu nogomtne igre) !!! (Primjetili ste da koverta koju je izdala Hrvatska pošta nema obilježja FIFA-e)

3. ukoliko Hrvatska pošta nalijepi marku sa logotipom na kovertu bez logotipa proizvodi "nešto" što podliježe plaćanju naknade, kako već rekosmo, vrlo nerazumne visine !!!!!

4. zato gospodo, morate biti vrlo zahvalni, što se u Hrvatskoj pošti našao netko dovoljno pametan, lukav i razuman da vam ponudi mogućnost samostalne proizvodnje FDC-a, jer kada kao pojedinac obavite radnju iz točke 3. nitko vam iz FIFA-e ništa ne može

5. nemojte trčati pred rudo . . .
nnataly

PostPostao/la zdfil » prosinac 2nd, 2010, 1:29 am

međutim i dalje ostaje pitanje zašto je pošta toliko centralizirana.
Zašto u niti jednom većem poštanskom uredu (osim u Zagrebu) nema za kupiti niti jedne marke koja je starija od cca. 6 mjeseci. Vjeruj te mi znam o čemu govorim jer evo baš sam sada naručio karnete faune iz 2005. i karnet flore iz 2006. Zašto to nisam mogao odmah kupiti u zadarskom post shopu nego gospođa koja tamo radi to mora naručivati u Zagrebu? Meni je to kontra svake pameti, jer pošti bi trebalo biti u interesu da prodaje marke i ostale filatelističke proizvode, a ne da ih ljubumorno čuva u zagrebačkim filatelističkim depoima.
zdfil

PostPostao/la nnataly » prosinac 2nd, 2010, 2:31 am

"zagrebački filatelistički depoi" ne postoje. Zagreb ima depo, isto kao i svaki drugi veći poštanski ured u Hrvatskoj. Doduše, u Zagrebu je centralni poštanski depo, koji ne pripada Zagrebu, nego se eto tamo nalazi, isto kao i srpski u Beogradu, a argentinski u Buenos Airesu.

U svim normalnim poštama ovoga svijeta (znači pri poštanskim upravama koje svoje marke koriste za plaćanje poštarine) rijetko gdje možete tražiti, naručiti i kupiti nešto pet godina staro !! Znači Vi ste gospodine povlašteni, a još se bunite . . .

Zašto moj trgovac likerima mora naručiti Maraskino iz Zadra ???
nnataly

PostPostao/la zdfil » prosinac 2nd, 2010, 12:20 pm

nnataly je napisao/la:"zagrebački filatelistički depoi" ne postoje. Zagreb ima depo, isto kao i svaki drugi veći poštanski ured u Hrvatskoj. Doduše, u Zagrebu je centralni poštanski depo, koji ne pripada Zagrebu, nego se eto tamo nalazi, isto kao i srpski u Beogradu, a argentinski u Buenos Airesu.

U svim normalnim poštama ovoga svijeta (znači pri poštanskim upravama koje svoje marke koriste za plaćanje poštarine) rijetko gdje možete tražiti, naručiti i kupiti nešto pet godina staro !! Znači Vi ste gospodine povlašteni, a još se bunite . . .

Zašto moj trgovac likerima mora naručiti Maraskino iz Zadra ???

Maraskino se ne mora naručiti u Zadru, ako Maraska ima skladište u Zagrebu, a kako mislim da ima to je onda to.

Ja ne mislim da je ta priča sa centralnim depoom u Zagrebu sada nekakva urota zagrebačkih filatelista, već da je to jedna potpuno promašena i nelogična politika HP-a. A ako to tako rade i neke druge pošte u Svijetu, onda im svaka čast na poznavanju ekonomije. I dalje tvrdim da je to odlika centralizma, a Hrvatska je jedna od najcentraliziranijih zemalja Europe.
Imam i slučaj kada sam trebao marku s prikazom topovnjače Kralj Petar Krešimir IV. Naravno tražio sam 49 i 50 polje, a zbog one greške na 50 polju. Dođem ja u Zadar u post shop, kad tamo nisu nikada niti vidjeli cijeli taj arak. Dođem u Rijeku, kad eto imaju jedan cijeli arak, ali me gospođa na šalteru onako blijedo pogleda i kaže:"pa zar mislite da ću ja zbog vaše želje kidati cijeli arak. Ako hoćete možete uzeti samo cijelu seriju". Ipak Bože sačuvaj da se tako velika rijetkost kao što je taj arak raskida. I na kraju dođem u post shop u Zagrebu u Jurišićevoj i gospođa mi odmah izvadi jedan bunt od oko 20 takvih araka i ljubazno me upita koliko mi pozicija treba.
zdfil

PostPostao/la nnataly » prosinac 3rd, 2010, 12:22 am

Priča je malo nategnuta, jer te greške nije bilo za kupiti na šalteru nakon prolaska Dr.B. koji je grešku i otkrio, te sve arke masakrirao. Strahota je da se tako nešto može dogoditi i da su hrvatski poštanski službenici tako susretljivi te trgaju arke bez reda i smisla. U Njemačkoj možete dobiti samo marku koja je toga trenutka na redu, ako je arak načet i slijedeća marka za kidanje je 13-naesta možete dobiti 15-stu ako kupite i 13. i 14. polje - tako to ide u civiliziranom svijetu, ako nešto hoćeš to moraš platiti . . .
nnataly

PostPostao/la hrvoje_fil » prosinac 3rd, 2010, 9:46 am

nnataly je napisao/la:Konkretno objašnjenje (zdravo seljački i točno):

1. poštanska marka ne podliježe plaćanju naknade za uporabu FIFA logotipa !!!

2. koverta podliježe plaćanju naknade za uporabu FIFA logotipa (naknada je nerazumno visoka - sve u duhu nogomtne igre) !!! (Primjetili ste da koverta koju je izdala Hrvatska pošta nema obilježja FIFA-e)

3. ukoliko Hrvatska pošta nalijepi marku sa logotipom na kovertu bez logotipa proizvodi "nešto" što podliježe plaćanju naknade, kako već rekosmo, vrlo nerazumne visine !!!!!

4. zato gospodo, morate biti vrlo zahvalni, što se u Hrvatskoj pošti našao netko dovoljno pametan, lukav i razuman da vam ponudi mogućnost samostalne proizvodnje FDC-a, jer kada kao pojedinac obavite radnju iz točke 3. nitko vam iz FIFA-e ništa ne može

5. nemojte trčati pred rudo . . .

ovo je manje-više svima odmah u početku bilo jasno, ali svejedno ostaje gorka činjenica da je ovakvim potezom HP neopravdano privilegirala SAMO I ISKLJUČIVO filateliste s područja zagreba koji su jedini mogli u svojoj vlastitoj produkciji napraviti spomenuti fdc (ili neki kvazi fdc budući da pravi službeni fdc HP nije izdala).

zašto nekom u slavoniji nije bila pružena takva prilika? ili nekom drugom u dalmaciji, istri itd...? i nemojte mi sada molim vas spominjati da se to moglo organizirati putem filatelističkih društava jer negdje filatelistička društva niti ne postoje. a uostalom zašto bi svi morali biti članovi? mnogi uživaju u skupljanju maraka kao pojedinci.

dakle, da zaključim, ovo nije prvi puta da je HP odlučio izdati novu marku bez pratećeg fdc-a. bilo je slučajeva izdavanja marke koju je pratio službeni žig prvog dana ali bez ukrasne koverte. i takve žigove su mogli preko marke udariti samo sretnici koji su u vrijeme izdavanja bili u zagrebu (ili jedan slučaj kad je žig bio samo u poreču). ali u svim tim slučajevima, NAGLAŠAVAM, nije bilo nikakve koverte.

i sada kao da nije bilo dovoljno da HP pojedine građane ove države privilegira sa žigom prvog dana, već je kao šlag na tortu, ili bolje reći kao ulje na vatru nama izvan metropole, dodana još i ekskluzivna koverta!!! po meni to nije za pohvalu već je to jedan od najgluplji poteza koje je ova pošta napravila u zadnje vrijeme. a hvala bogu svi znamo da ih je napravila podosta!

jer koja je svrha filatelije i stavljanja različitih filatelističkih proizvoda na tržište (fdc, mc, pl, karneti, arčići, dopisnice i sva sila drugih lijepih stvari koje se naša pošta još nije niti dotakla a po svemu sudeći niti neće) ako ti isti proizvodi nisu POD ISTIM UVJETIMA DOSTUPNI SVIM ZAINTERESIRANIM OSOBAMA??? način na koji će biti dostupni može od izdanja do izdanja biti malo modificiran ali u suštini svima se mora dati jednaka prilika da nabave ono što je pošta izdala. dostupnost se može ostvariti ili distribucijom u sve dijelove države na filatelističke šaltere ili putem nekog oblika pretplate (kojeg valjda jedino HP u svijetu još nije uvela) ili putem npr. predprijave putem interneta i slično.

potpuno je nedopustivo da pošta koja se naziva HRVATSKA POŠTA neki svoj proizvod omogućuje samo stanovnicima jednog grada!

sve se može provesti u djelo ako postoji imalo volje. ali tu ima jedna mala stvar - da bi se nešto provelo i uz svu volju potrebno je nešto malo i znanja i praćenja svjetskih trendova. na žalost, čini mi se da osobe koje rade u HP odjelu filatelije (ako nešto tako uopće postoji) znaju o filateliji koliko i ja o astrobiologiji...

i zato nakon sve ove gorćine koju sam sada tu istresao na forumu, ja sam još ranije tijekom ove godine odlučio da nakon 20 godina skupljanja maraka republike hrvatske i svih ostalih popratnih proizvoda, od iduće godine uzimam po samo jednu marku i to je to.

samo naprijed ovako HP!
hrvoje_fil

PostPostao/la zdfil » prosinac 3rd, 2010, 11:41 am

nnataly je napisao/la:Priča je malo nategnuta, jer te greške nije bilo za kupiti na šalteru nakon prolaska Dr.B. koji je grešku i otkrio, te sve arke masakrirao. Strahota je da se tako nešto može dogoditi i da su hrvatski poštanski službenici tako susretljivi te trgaju arke bez reda i smisla. U Njemačkoj možete dobiti samo marku koja je toga trenutka na redu, ako je arak načet i slijedeća marka za kidanje je 13-naesta možete dobiti 15-stu ako kupite i 13. i 14. polje - tako to ide u civiliziranom svijetu, ako nešto hoćeš to moraš platiti . . .

Očito da Dr. B. nije kupio sve te greške, jer sam ih ja bez problema kupio dva puta, a mogao sam i više da se htio ili da se bavim trgovinom. Doduše to je bilo negdje 2002. ili 2003. godine. Sada kakva je situacija s tim arcima, a s obzirom da su povučeni, ne znam.

Ovo u svezi prodaje maraka u Njemačkoj uopće nije istina, jer mi u društvu imamo člana koji je dugi niz godina živio u Njemačkoj i čije priče o odnosu njemačke pošte prema filatelistima djeluju jednostavno kao iz bajke. Uglavnom, prema njegovim tvrdnjama u Njemačkoj možeš kupiti što hoćeš i u kojoj kod pošti hoćeš.
zdfil

PostPostao/la nnataly » prosinac 5th, 2010, 7:24 pm

nije istina.

Možete naručiti svašta (naručiti je jedna ozbiljna riječ koja znači obaviti nešto na vrijeme i prije izvršenja), i koju poziciju hoćete, ali njemačka pošta ima cjenik koliko koja pozicija košta -da se razumijemo sve te cijene su iznad nominale. Vaš cijenjeni član je izgleda privilegiran ili neinformiran !!!
nnataly

PrethodnaSljedeća

Natrag na Hrvatske poštanske marke

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.