Tramvaj u Dubrovniku

Sve o hrvatskim poštanskim markama.

Moderator/ica: veglia966

Tramvaj u Dubrovniku

PostPostao/la fiumeri » studeni 17th, 2010, 1:31 pm

Izašla je nova marka/blok Tramvaj u Dubrovniku povodom 100 godišnjice

slika

Baš lijepo da se pošta sjetila ove obljetnice ali Rijeka je uvela električni tramvaj 7.11.1899. - 10 godina prije Zagreba.
Te se obljetnice naravno nitko nije sjetio osim nas u Rijeci. U HP nije bilo sluha.
Inače, marke me kao i neke druge naše marke "oduševila" dizajnom. :cry:
Pitam se, da li netko od onih koji biraju dizajn znaju da precrtana nominala, i to još s dve crte koje bi valjda trebale simbolizirati tračnice, predstavlja poništenje nominale. Obično se tako precrtava nominala u filatelističkoj literaturi i suvenirima kako se slika ne bi izrezala i koristila kao marka.
Jedva čekam s ovim blokom doći na poštu pa da me službenica pita zašto je nominala na marci prekrižena. :lol:
fiumeri

Re: Tramvaj u Dubrovniku

PostPostao/la zdfil » studeni 17th, 2010, 4:32 pm

eh, fiumeri.

Dubrovnik je ipak Dubrovnik :mrgreen:
Sjećam se kada je, ne tako davno, u Hrvastkoj uživo na HRT-u bila najavljena EKSKLUZIVNA REPORTAŽA iz Dubrovnika. Snimili su dubrovačku kanalizaciju iz unutra. Jako eskluzivno gledati kako plivaju govna, tamponi i slične stvari. Ali to je dubrovačko govno, dubrovački tampon i dubrovačka kanalizacija i to je odmah eskluziva.
Znamo dobro kako je poredak u Lijepoj Našoj: 1. Zagreb, 2. Dubrovnik, 3. sve ostalo.

A što se tiče izgleda bloka, mogu reći da je neobičan za izdanja HP-a. A prekrižena nominala mi je odmah upala u oko. Čak sam i tražio gdje je nova vrijednost i pomislio sam:"pa kojeg su Boga prvo tiskali blok, a onda ga išli pretiskavati".
zdfil

PostPostao/la hrvoje_fil » studeni 18th, 2010, 8:41 pm

Meni ovaj blok i marka ne izgledaju uopće loše - možda jedino da je fotografija s tramvajem na marki malo svjetlija, ali očito je to namjerno tamno kao kontrast ostatku bloka.

Što se tiče nominale, ne vjerujem da će biti uopće prekrižena na originalnom bloku. Pogledajte najave drugih izdanja koja su predstavljena prije dana izdanja na HP internet stranicama i vidjet ćete da marke imaju neki tekst preko nominale koji se nije pojavljivao na pravom izdanju:

http://www.posta.hr/main.aspx?id=1828
http://www.posta.hr/main.aspx?id=1844
http://www.posta.hr/main.aspx?id=1888
hrvoje_fil

PostPostao/la paklarcanin » studeni 23rd, 2010, 10:44 am

Dugo vec pratim forum i stekao sam utisak da gospoda fiumeri i zdfil znaju o cemu govore i nmogu reci da cijenim njihova misljenja (u vecini slucajeva), ali sa ovim komentima ugled im je, u mojim ocima, poljuljan i to dobro. Draga gospodo da ste utrosili samo 15 secundi da provjerite izgled bloka na stranicama hrvatske poste u dijelu "filatelija u H.P." sve bi vam bilo jasno i nebi se "provalili". SP
paklarcanin

PostPostao/la zdfil » studeni 23rd, 2010, 1:09 pm

paklarcanin je napisao/la:Dugo vec pratim forum i stekao sam utisak da gospoda fiumeri i zdfil znaju o cemu govore i nmogu reci da cijenim njihova misljenja (u vecini slucajeva), ali sa ovim komentima ugled im je, u mojim ocima, poljuljan i to dobro. Draga gospodo da ste utrosili samo 15 secundi da provjerite izgled bloka na stranicama hrvatske poste u dijelu "filatelija u H.P." sve bi vam bilo jasno i nebi se "provalili". SP

Kolega paklarcanin,

HP je stavila ovaj blok, odnosno samo marku iz bloka, na svoju stranicu pod "Filatelija u H.P." tek prije dan-dva. Pogledajte malo izgled ovog bloka kojeg je stavio fiumeri pa ćete vidjeti da on ima nominalu prekriženu sa dvije crte. Pogledajte onda četiri pretiskane marke iz serije "Hrvatski gradovi" pa ćete vidjeti na koji način su pretiskane stare nominalne vrijednosti - sa dvije crte.

I što čovjek treba da pomisli kada vidi ovaj blok kojem je nominala prekrižena sa dvije crte. Napominjem još jednom da je HP tek jučer stavila na svoju stranicu izgled ove marke iz bloka.
zdfil

PostPostao/la fiumeri » studeni 23rd, 2010, 1:56 pm

paklarcanin je napisao/la:Dugo vec pratim forum i stekao sam utisak da gospoda fiumeri i zdfil znaju o cemu govore i nmogu reci da cijenim njihova misljenja (u vecini slucajeva), ali sa ovim komentima ugled im je, u mojim ocima, poljuljan i to dobro. Draga gospodo da ste utrosili samo 15 secundi da provjerite izgled bloka na stranicama hrvatske poste u dijelu "filatelija u H.P." sve bi vam bilo jasno i nebi se "provalili". SP

Ha, :lol:
kako je lako da netko izgubi dobro mišljenje o tebi. Nepodnošljiva lakoća svojstvena valjda samo nama u Hrvatskoj.
Moj osnovni komentar je bio na odabir obljetnica koje obilježava HP.
Crte su nešto što sam dodatno vidio, i ... pogriješio sam. Posipam se pepelom ali to je već hrvoje_fil kvalitetno primjetio i komentirao.
Za kraj jedan mali test: stavite kursor na sliku. Stisnite desnu tipku i pritisnite Properties (ili Postavke ili View Image Info za one koji imaju Firefox). Pojavit će Vam se gdje je slika originalno postavljena – na službenim stranicama HP-a.
Kako bi onaj rek'o: Živio Rođo !
Nek se piše na ovom forumu pa makar i o tome.
fiumeri

PostPostao/la muhha001 » studeni 29th, 2010, 7:06 pm

exluzivne su i granate u ratu bile pa bas i nismo bili na prvom mjestu,a treba i ovdje zivjeti po exluzivnim cijenama koje su najvise u hrvatskoj a place jednako male svima,nije u redu blatiti nekog ko nikad ni u cemu nije bio iznad ostalih barem ne po izdacima,proracunu,obnovi itd.
muhha001

PostPostao/la zdfil » studeni 30th, 2010, 3:32 pm

muhha001 je napisao/la:exluzivne su i granate u ratu bile pa bas i nismo bili na prvom mjestu,a treba i ovdje zivjeti po exluzivnim cijenama koje su najvise u hrvatskoj a place jednako male svima,nije u redu blatiti nekog ko nikad ni u cemu nije bio iznad ostalih barem ne po izdacima,proracunu,obnovi itd.

Poštovani kolega muhha001
ja se ispričavam ako je moj post shvaćen da ja napadam Dubrovčane i ljude koji žive u njemu. Moj post je isključivo bio napisan kao negodovanje na izbor tema od strane komisije HP-a koja bira ono što će izaći na markama.

Evo i još jednog primjera. Ove se godine navršilo 100 godina od rođenja naveće svetice XX. stoljeća, svima nam drage i poznate Majke Tereze. Kako filatelistički radim i s inozemstvom, ugodno su me iznenadila pisma iz Njemačke i Srbije sa likom Majke Tereze. A onda me obuzela tuga i žalost. Busamo se u prsa da smo visoko katolička zemlja. A zašto onda i Hrvatska nije izdala poštansku marku posvećene ovoj svetici? Nije, ali bitno da je i ove godine usljedila plejada (ne)poznatih Hrvata za koje samo njihova bliža obitelj zna da su poznati. Zamislite jedna pravoslavna Srbija i jedna većinski protestanska Njemačka je izdala marku posvećenu katoličkoj svetici, ali jedna katolička Hrvatska to nije. Sramota!!!

Ali bitno je da će dogoditi izaći marka na nekakvu Jagodu Truhelka. Tko od Vas zna, a bez googlanja, tko je za osoba? Vjerojatno nitko, jer ta je osoba poznata otprilike koliko i većina nas na forumu.

Eto, hvala Bogu, da ipak dogodine izlazi bloik posvećen filatelističkoj izložbi Alpe-Adria u Opatiji, a za 20. obljetnicu postojanja naše Domovine i 20. obljetnicu stradanja grada heroja - Vukovara, izaći će čak i Hrvatski arak. Možda ipak ima nade za HP.
zdfil

PostPostao/la zdfil » studeni 30th, 2010, 10:29 pm

A sjetih se još jedne osobe koja bi trebala izaći na prigodnoj poštanskoj marci - general Blago Zadro. Nažalost čisto sumljam da će ga se dogodine sjetiti. Doduše, na isti datum je poginuo (samo dosta godina kasnije) i Toše Proeski pa je za vjerovati da će se prije pojaviti njegova marka nego od heroja Domovinskog rata.
zdfil

PostPostao/la stamphunter » prosinac 1st, 2010, 12:11 am

hm, sto ljudi - sto ćudi. i jedna (jadna) komisija koja treba svima udovoljiti, što naravno ne uspjeva.

dakle dali smo tramvaj Dubrovniku, a zašto ne ostalima?
ne bi bilo kritično - tramvaj u Rijeci, Zagrebu, Osijeku, Puli, Opatiji...Velika Gorica da se ne ljuti!
ako smo kozmopoliti - onda ne smijemo zaboraviti Wales, kolijevku tramvaja.
a niti Tennessee-ja Williamsa (Streetcar named Desire).

sa tramvajima je lako - ali: prvi auti (Zagreb, Gorica, Varaždin, Pušća Bistra...) , zatim prvi bicikl (Čučerje, Mali Bukovec...)

evo uzmimo samo dva-tri prometala i bit će više maraka nego Ajmana i Sharjaha zajedno!
a gdje su onda povijesne ličnosti, kulturne ličnosti, sportaši, udruge i organizacije, ljepote,priroda, fauna i flora, aktualnosti...

na kraju dobro je da komisija HP-a limitira broj maraka na tridesetak godišnje, a da pri tom pokrije i obljetnice povijesne/kulturne,
prirodne ljepote, znamenite ličnosti, prirodu i aktualne događaje. negdje će uzeti, negdje će morati zaboraviti.
dakle sve razumljivo - iako i opet nikome pravo.

meni je sve u redu, osim ovoga bloka Alpe-Adria.
nakon što je jubilarna izložba HFS-a Croatica 2010 ispala kao seoska zabava, mislim da Alpe-Adria 2011 doista ne zaslužuje - blok!
stamphunter

PostPostao/la zdfil » prosinac 1st, 2010, 12:57 am

Slažem se da ne treba pretjerivati s godišnjim izdanjima, ali opet ponavljam - neke se stvari jednostavno ne mogu preskočiti.

Kao prvo opet ću navesti da nismo izdali marku u čast Majke Tereze. Nepopravljiva sramota!! Nećemo izdati marku na Blagu Zadru, ali ćemo izdavati marke na potpuno nepoznate Hrvate kao što je ta gospođa Jagoda Truhelka za koju nitko osim njezine obitelji i ne znam čime se bavila.

Onda opet kao papige ponavljamo da je Hrvatska morska zemlja, ali naravno od riba gotovo ni "r". A ono malo kada se i koja riba ukaže, odmah se ubaci i slatkovodna riba.

Koncepcija izdavanja maraka mora biti takva da pokrije nacionalne objekte i osobe, ali da i pokrije one teme koje se skupljaju - ribe, školjke, sport, brodovi i sl. Hvala Bogu da su se sjetili izdavati svijetionike jer mislim da je to jedna od najzastupljenijih tema u Svijetu.

A što se tiče bloka za predstojeću Alpe-Adriu. Mislim da ta izložba zaslužuje blok, bez obzira na pokude prema Croatici 2010. Uostalom i tzv. Svjetska izložba London 2010 je bila neka vrsta seoske manifestacije na kojoj su Englezi dopustili sudjelovanje sramotno malog broja izložaka iz drugih zemalja, a sve kako ne bi morali platiti troškove puta i smještaja nacionalnim povjerenicima. Onu farsu od ovogodišnje Alpe-Adrie u Mađarskoj neću ni spominjati gdje se hrvatski izlošci nisu ocjenjivali, a ako su se ocjenjivali onda im je davano minimalno bodova iz samo sucima znanih razloga. Mislim da će izložba u Opatiji ipak prikazati Hrvatsku filatelističkoj Europi u dobrom svijetlu i da se nećemo osramotiti kao spomenuti Mađari, Englezi ili Bugari na tzv. izložbi "Balkanfila 2010".
zdfil

PostPostao/la stamphunter » prosinac 1st, 2010, 10:06 am

možda. bilo bi najbolje ne nagađati, nego stupiti u kontakt sa HP osobom zaduženom za izbor budućih poštanskih maraka HP.

glede Alpe Adria, ono što se najavljuje bit će glamurozno, prava "parada pijanstva i kiča"(a i poznata cura u belom).
održavati FEPA kongres i FIP seminar nije mala stvar. Ne može si svaka zemlja to priuštiti. To sve košta para.
Dakako Hrvatska može. HFS može.
Ne znam jeste li primjetili da se mnogo para (kojih naravno nema puno) troši na razne prezentacije u inozemstvu i za inozemstvo. A unutra - nema se para. Apelira se na altruizam i volonterizam - sve za uzvišenu stvar, filateliju.

Vrijeme će pokazati je li ta Parada 2011 donijela nešto hrvatskoj filateliji, ili je bila promocija pojedinaca.

"Sve ljude možete varati neko vrijeme. Neke ljude možete varati sve vrijeme, ali ne možete sve ljude varati sve vrijeme." (A. Lincoln)
stamphunter

PostPostao/la zdfil » prosinac 1st, 2010, 11:39 am

Kad već spominjemo trošenje novca u HFS-u, mogu reći da nisam primjetio da baš negdje "ilegalno" curi. Jedino što me malo smeta je činjenica da za troškove održavanja Doma HFS-a i ostale režijske troškove moramo trošiti i mi Društva iz provincije. Bilo bi mi logično da te troškove snose samo zagrebačka društva koja i koriste taj prostor. Ali to je već neka drga rasprava.

I kada se već spominje "parada pijanstva i kiča", pa Hrvatska je poznata po tome. Za trećerazredno sportsko natjecanje kao što je Svjetsko rukometno prvenstvo izgrađene su monumentalne sportske dvorane od kojih većina sada ne služi ničem. Gradovi su zbog ulaganje u te dvorane na koljenima, a država je umjesto gradnje tih nepotrebnih zdanja mogla te novce uložiti u vojsku, zdravstvo ili školstvo. Također tu je i smiješna seoska priredba "Snježna Kraljica" odnosno skijaška manifestacija bez snjega (rade ga umjetno, a tu vodu od kojega se radi masno plaćaju građani Zagreba). Umjesto da skijaši i skijašice spavaju po nekakvim kontenjerima, kamp-kućicama, šatorima i motelima (kao i na drugim sličnim natjecanjima u Svijetu), za njih se iznajmljuju elitni zagrebački hoteli, a glavna je nagrada dvostruko veća nego igdje u Svijetu.

Pa ako mogu trošiti kvazi sportaši, nego onda potroše malo i hrvatski filatelisti.
zdfil

PostPostao/la nnataly » prosinac 2nd, 2010, 12:34 am

troškove doma HFS u potpunosti snose zagrebačka filatelistička društa - HFD, KPKM i HDOFM uz pomoć Hrvatskog Numizmatičkog Društva i Društva prijatelja cvijeća i zelenila, niti jedno jedino društvo izvan Zagreba ne pridonosi tim troškovima niti jednom, jedinom lipom
nnataly

PostPostao/la zdfil » prosinac 2nd, 2010, 1:24 am

nnataly je napisao/la:troškove doma HFS u potpunosti snose zagrebačka filatelistička društa - HFD, KPKM i HDOFM uz pomoć Hrvatskog Numizmatičkog Društva i Društva prijatelja cvijeća i zelenila, niti jedno jedino društvo izvan Zagreba ne pridonosi tim troškovima niti jednom, jedinom lipom

Prihvaćam ispravak. Očito je da sam površno pročitao financijsko izvješće HFS-a i onda krivo razumio to izvješće.
zdfil

Sljedeća

Natrag na Hrvatske poštanske marke

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.