doplatne

Sve o hrvatskim doplatnim markama.

Moderator/ica: veglia966

doplatne

PostPostao/la andrija » siječanj 6th, 2008, 4:28 pm

nisam filatelist, niti sakupljam poštanske marke ali bi htio svima na forumu postaviti pitanje, čemu služe doplatne marke?znam tu i tamo dobiti neku marku na pismu za koju pretpostavljam da je doplatna, koja je razlika između doplatnih i poštanskih maraka?čemu služe?hvala svima unaprijed na odgovoru?
andrija

PostPostao/la zdfil » siječanj 6th, 2008, 7:57 pm

Osnovna razlika između doplatnih maraka i poštanskih marka vidljiva je i iz njihova samog naziva. Poštanske marke služe plaćanju poštarine i u Republici Hrvatskoj mogućnost izdavanja takvih maraka ima samo Hrvatska pošta, odnsno Republika Hrvatska. Doplatne marke služe prikupljanju novčanih sredstava u određene svrhe. Njihova nominala je obično 50% nominale najniže poštanske tarife za obično tipizirano pismo. Izdavanje doplatne marke u Republici Hrvatskoj može se dopustiti različitim institucijama i udrugama, ali dozvola za izdavanje redovito je vezana uz određeni zakonski akt.
zdfil

PostPostao/la admin » siječanj 6th, 2008, 8:20 pm

Prva hrvatska doplatna marka:

slika
(kliknite na sliku)

"Misa za domovinu u Katedrali"

-Autor: B. Bučan
- Dimenzije: 35x42 mm
- Papir: običan
- Zupčanje: A) linijsko 10 3/4:10 1/2
B) linijsko 10 3/4
C) češljasto 13 3/4
D) nezupčane
- Tehnologija: Offset
- Naklada: A) 2 276 200
B) –
C) 7 712 245
D) 1 400 000
- Tiskara: Zrinski
- Prodajni arak: 25 maraka na 30 polja -> “hrvatski arak”
- U obvezatnoj uporabi: 2. – 30. travnja 1991.
admin
Administrator

PostPostao/la andrija » siječanj 7th, 2008, 5:50 pm

puno hvala svima na odgovoru
andrija

PostPostao/la Jack » siječanj 14th, 2008, 4:44 pm

Drago mi je da i tzv. nefilatelisti posjećuju ovaj naš forum, ako budeš imao kakvih pitanja slobodno nam se javi - dobrodošao! Very Happy
Jack

PostPostao/la zdfil » siječanj 23rd, 2008, 10:18 am

zdfil je napisao/la:Osnovna razlika između doplatnih maraka i poštanskih marka vidljiva je i iz njihova samog naziva. Poštanske marke služe plaćanju poštarine i u Republici Hrvatskoj mogućnost izdavanja takvih maraka ima samo Hrvatska pošta, odnsno Republika Hrvatska. Doplatne marke služe prikupljanju novčanih sredstava u određene svrhe. Njihova nominala je obično 50% nominale najniže poštanske tarife za obično tipizirano pismo. Izdavanje doplatne marke u Republici Hrvatskoj može se dopustiti različitim institucijama i udrugama, ali dozvola za izdavanje redovito je vezana uz određeni zakonski akt.

Doplatne marke se još u literaturi nazivaju i naljepnice. A sad da li se trebaju zvati doplatne poštanke marke ili samo doplatne marke to može biti početak dobre rasprave. Da li prefiks poštanske nose samo marke koje je izdala pošta (u našem slučaju HP) i kojima se plaća POŠTARINA ili se poštanskim markama nazivaju sve marke koje se lijepe na poštanske objekte (pisma, dopisnice, razglednice i sl.).[/quote]
zdfil

Doplatne marke

PostPostao/la miro » veljača 10th, 2008, 8:33 pm

U RH je izdano jako puno doplatnih maraka, pogotovo 90-tih. Dali i u drugim državama se izdaju doplatne marke? Znam da u Švicarskoj su to kao Pro Patria i Pro Juventute, dok za druge zemlje ne znam! Sad
miro
miro

PostPostao/la Jack » veljača 12th, 2008, 7:02 pm

Pa ne znam iskreno niti ja, iako mi je nekako logično da sigurno i druge države izdaju doplatne marke, ali ne baš sve države...
Jack

PostPostao/la zdfil » veljača 13th, 2008, 9:42 am

Koliko ja pratim filateliju, mislim da većina zemalja izdaje doplatne marke. Sve ex Yu države izdaju takve marke, a posebno se tu ističe Makedonija.
zdfil

PostPostao/la Phalanx » veljača 13th, 2008, 6:19 pm

Hm, postavlja se i pitanje je li njihovo plaćanje obvezatno ili dobrovoljno... Question
tematika: medicina
Phalanx

Dopltane marke

PostPostao/la miro » veljača 13th, 2008, 8:25 pm

Koliko se ja sjećam da su doplatne marke bile obavezne na svaku pošiljku dok je trajala akcija, tj. Tjedan Crvenog križa, itd. No sada doplatne marke nisu obavezne na svim pošiljkama kao prije nekoliko godina, nego ih otkupljuju večinom Državne institucije i veče firme koje ih stavljaju na svoje pošiljke. Isto tako znam da naklade sada su daleko manje nego dok su bile obavezne. Ako sam u krivu molim ispravku!
Lijepi pozdrav! Shocked
miro
miro

Re: Dopltane marke

PostPostao/la Phalanx » veljača 14th, 2008, 9:14 pm

miro je napisao/la:Koliko se ja sjećam da su doplatne marke bile obavezne na svaku pošiljku dok je trajala akcija, tj. Tjedan Crvenog križa, itd. No sada doplatne marke nisu obavezne na svim pošiljkama kao prije nekoliko godina, nego ih otkupljuju večinom Državne institucije i veče firme koje ih stavljaju na svoje pošiljke. Isto tako znam da naklade sada su daleko manje nego dok su bile obavezne. Ako sam u krivu molim ispravku!
Lijepi pozdrav! :shock:

Hm, ovo moje pitanje se odnosilo na doplatne marke u inozemstvu... Ove naše su sada sigurno obavezne (dok traje određena akcija - npr. Tjedan solidarnosti...) za sve korisnike.
tematika: medicina
Phalanx

Doplatne marke

PostPostao/la miro » veljača 21st, 2008, 10:31 pm

Bio sam u prilici razgovarati sa voditeljem pošta te sam pitao za doplatne marke: sve doplatne marke koje su medicinskog karaktera, tj. Crveni križ, Tjedan solidarnosti, da ne nabrajam dalje, sve koje nose na sebi otisnuti Crveni križ su obavezne u tom tjednu, dok traje akcija, dok sve ostale dopaltne marke nisu obavezne za korištenje, osim po svojoj volji i savjesti. Sve te ostale marke donose prihod za namijenjene akcije!
Lijepi pozdrav svima koji čitaju i koje zanima! Cool
miro
miro

Re: doplatne

PostPostao/la dh30ri » lipanj 8th, 2010, 11:37 am

pozdrav svima!

vidim da je ova tema vec skoro umrla.....ali nema veze....probat cu je ozivjeti....

imao bi jedno pitanje.....

jedna od mojih kolekcija je upravo kolekcija hrvatskih postanskih maraka (mint)......imam skoro (moram nabaviti jos ono sto nemam-u fazi nabave sam) sve POSTANSKE marke od 91. do danas....e pa sad....da li ta moja kolekcija mora sadrzavati i doplatne (obavezne/neobavezne) marke?.....ako je zelim zvati kolekcija?

kako vi to skupljate i slazete? zajedno? odvojeno? samo postanske?

hvala unaprijed i unazad!
dh30ri

Re: doplatne

PostPostao/la zdfil » lipanj 8th, 2010, 2:56 pm

Može sadržavati, a i ne mora.
Dio naših doplatnih "maraka" iako bi možda pravilniji naziv bio naljepnica je pišten od strane HPT-a, dio je bio u obvezatnoj prodaji (npr. Crveni križ, Tuberkuloza), a dio je bio u uporabi samo dobrovoljno.

Moj ti je savjet da ipak skupiš i sve doplatne marke. Nema ih puno, a i jeftine su. Što se tiče slaganja ja ih slažem u posebnom albumu prema datumu izlaženja.
zdfil

Sljedeća

Natrag na Hrvatske doplatne marke

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.