Primjeri - predfilatelija

Sve o predfilateliji.

Moderator/ica: veglia966

Primjeri - predfilatelija

PostPostao/la mali » ožujak 3rd, 2008, 3:58 pm

Još nekoliko primjera vezanih za post prije...

slika

slika

:!: :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?:
Filatelija - to je to što me zanima!
mali

Re: Primjeri - predfilatelija

PostPostao/la zdfil » ožujak 3rd, 2008, 8:52 pm

A možda nešto ovakvo...

slika

Prve austrijske marke poništene predfilatelističkim žigom. Zgodna kombinacija.

Jednostavno nisam mogao izdržati, a da se ne pohvalim primjerkom koji se iz dalekih Sjedinjenih Američkih Država vratio u Lijepu Našu i to baš u moju zbirku :) :) :)
zdfil

PostPostao/la mali » ožujak 4th, 2008, 11:22 am

Istina je da su pisma, tj. njihov stil zaista izgleda jako lijepo, ali teško je pročitati ih... Kada ih samo gledamo ona su umjetnička djela sigurno kao što ste rekli...ja na žalost nemam još niti jedan primjer predfilatelije, ali ozbiljno razmišljam da krenem u tom smjeru... :)
Filatelija - to je to što me zanima!
mali

PostPostao/la zdfil » ožujak 4th, 2008, 3:27 pm

Hm, predlažem da za početak počmete skupljati prefilatelističke objekte svoga grada/mjesta. Naravno za početak prvo nabavite literaturu. Od hrvatske literature predlažem knjigu gospodina Dragutina Cividinija i knjigu gospodina Nikole Petrica.
Za područje Dalmacije najbolje je djelo Martina Brumbya - Dalmatia. Općenito za cijelo područje nekadašnje austrijske krunovine je Mueller.
zdfil

PostPostao/la stamphunter » ožujak 4th, 2008, 5:33 pm

potpuno se slažem.
Edwin Muller je odlična knjiga iz još jednog razloga: u uvodu objašnjava što to jesu predfilatelistička pisma,
jer za njih "vrijede" prilično drugačije "zakonitosti" a samim time je i sakupljanje predfilatelističkih pisama
poprilično drugačije od sakupljanja pisama iz "filatelističkog razdoblja" a od sakupljanja maraka i FDC-ova
se razlikuje kao "nebo i zemlja"....
stamphunter

PostPostao/la jedanmali » ožujak 4th, 2013, 12:48 am

ja sam dosta mlad, i tek nedavno sam dobio dokumente i markice od tate. On je to skupljao kao mladic. Imam 7 albuma markica i imam 2 kutije od cipela pune starih dokumenata kao sto su svjedodzbe iz 1950 i ranije, rukom pisani nalazi od doktora, staro austro-ugarsko pismo koje nemogu odgonetnuti tko i sto jer je pisano na nekom cudnom jeziku(meni). Zanima me dali i knjige stare spadaju pod filateliju? Jer imam zasigurno jedan od prvih primjeraka knjige od Dr.Oetkera, takodje stari molitvenik iz 19 st i jos dosta stvari koje nisam stigo ni pregledat.
jedanmali

PostPostao/la stamphunter » ožujak 4th, 2013, 10:28 am

knjige ne spadaju u filateliju.
filatelija se bavi materijalom korištenom u poštanskom prometu: poštanske marke, žigovi, pisma, dopisnice, razni poštanski formulari itd.
stamphunter

Natrag na Predfilatelija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.