Gumeni provizoriji NDH

NDH, SHS, Istra, Fiume, Jugoslavija...

Moderatori/ce: veglia966, fiumeri

Gumeni provizoriji NDH

PostPostao/la stajpi » svibanj 6th, 2008, 1:46 pm

Obradjujem trenutno malo gumene provizorije NDH,nastale iz nacionalnih pobuda (nadam se da sam se dobro izrazio)
pa bih bio zahvalan ukoliko se nadje netko tko mi moze poslti scanove u rezoluciji od 600dpi
slicnog materijala raznih gradova. Navodim samo neke: Bos. Gradiska, Dubrovnik, Sarajevo, Gospic, Osijek, Zagreb 5/6, Virovitica i dr.

Dvije slike da se vidi o cemu se radi.

slika

slika
stajpi

Re: Gumeni provizoriji NDH

PostPostao/la zdfil » svibanj 6th, 2008, 2:03 pm

Morati ćemo ponekog Gutmanna ovdje ubaciti. Mislim da je to i najmasovnije korištenje tih provizorija, a i najpriznatije u literaturi
Zadnja izmjena: zdfil; svibanj 6th, 2008, 2:08 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
zdfil

PostPostao/la stajpi » svibanj 6th, 2008, 2:07 pm

zdfil je napisao/la:Morati ćemo ponekog Gutmana ovdje ubaciti. Mislim da je to i najmasovnije korištenje tih provizorija, a i najpriznatije u literaturi

Gutmann je ipak posebna stvar, sigurno najpriznatije, ali ovdje samo mislim
na nacionalizirane gumene zigove.
stajpi

PostPostao/la zdfil » svibanj 6th, 2008, 2:11 pm

Nacionalizirani gumeni žigovi? Pretpostavljam da mislite pod tim izrazom na gumene žigove puštene u uporabu od službenih postankih vlasti NDH.
Po mom mišljenju svi su ti gumeni žigovi uradci pojedinih poštasnkih službenika ili upravitelja pošta s većim nacionalnim nabojem, a koji su poslije priznati od poštanskih vlasti.
zdfil

PostPostao/la stajpi » svibanj 6th, 2008, 2:14 pm

zdfil je napisao/la:Nacionalizirani gumeni žigovi? Pretpostavljam da mislite pod tim izrazom na gumene žigove puštene u uporabu od službenih postankih vlasti NDH.
Po mom mišljenju svi su ti gumeni žigovi uradci pojedinih poštasnkih službenika ili upravitelja pošta s većim nacionalnim nabojem, a koji su poslije priznati od poštanskih vlasti.

Tocno tako mislim,
ponekad mi malo steka hrvatski, ali sada je jasno izrazeno.
stajpi

PostPostao/la stamphunter » svibanj 6th, 2008, 3:13 pm

zdfil je napisao/la:Nacionalizirani gumeni žigovi? Pretpostavljam da mislite pod tim izrazom na gumene žigove puštene u uporabu od službenih postankih vlasti NDH.

točno je, žigovi su lokalni uradci a bili su tolerirani odnosno sami odobreni od strane Pošte NDH.
Evo što piše u "Uputi u rukovanju s markama i vrijednotama" od 22. travnja 1941:

1. sve marke i vrijednote zatečen kod pošta u času uspostave NDH vrijede i imadu se i nadalje
trošiti do daljnje odredbe

2. sve marke i dopisne karte za tuzemstvo (regularne dopisnice, opaska) koje se nađu kod pošta
u cijelim, neoštećenim i za štampu podesnim arcima, odnosno u cijelim svežnjevima, pošiljat
će pošte Depou na izmjenu u preštampanje sa nazivom "Nezavisna Država Hrvatska"

3. sve ostale vrjednote vrijede i madu se trošiti do daljnje odredbe time, da se prigodom
njihove uporabe grb bivše "Kraljevine Jugoslavije" precrta kao i natpis "Kraljevina Jugoslavija"
a povrh toga ispiše rukom "Nezavisna Država Hrvatska"

evo par primjera :

slika

slika
stamphunter

PostPostao/la stajpi » svibanj 6th, 2008, 3:20 pm

Super,

gdje uostalom pise taj tekst?

Mozete li mi poslati scanove provizorija koje imate mozda u 600dpi?

Pozdrav
Stajpi
stajpi

PostPostao/la stamphunter » lipanj 6th, 2008, 2:49 pm

tekst je iz već spominjanog Vjesnika PBB.
sa scanovima treba malo pričekati - naime ja sam u zbirci imam par primjera a ostale imam u rezoluciji 300 dpi.
stamphunter

Natrag na Filatelistička područja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.